Temel İhtiyaç Derneği.Destek Market

2010 yılında Gıda Firmaları tarafından Gıda Bankacılığı olarak kurulan derneğin amacı, üretim fazlası ya da bağışlanmak istenen ürünleri toplayıp, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktır.

3-4 sene başarılı bir çalışma sergiledikten sonra bu yapıyı daha da geliştirmeye karar veren dernek, balık tutmasını öğrenene kadar balık verme metoduyla DESTEK MARKET yapısını ortaya çıkarmıştır.

Türkiye’nin bir özeti olarak düşündükleri Maltepe semtinde DESTEK MARKET’i açmışlardır.Bu konsept dünyada bir ilktir.Aynı zamanda yapılanların yardım değil bir dayanışma olduğunu savunan bir projedir.

Gıda dışında deterjan ve giyim ürünleri de bulunmaktadır.

DESTEK MARKET aslında iki bayraklı bir projedir.Buradan yardım alan ailelerin evlerine gidilerek aile bireylerinden çalışabilir kişileri belirleyip firmalarla iletişime geçirmektedirler.Böylece eğitim ve yeni iş sahaları ile tanıştırılan bireyler, tüketici pozisyondan çıkıp, üretici hale getirilmiş olacaktır.

Projenin diğer bir ayağı ise şirketlere GIDA KUMBARASI konulması.Şirket çalışanları bu kutulara gıda ve hijyen ürünleri koymaktadır.Belirli zaman aralıklarıyla bu kutulardaki ürünler toplanıp, DESTEK MARKET’in raflarına dizilmektedir.

Ürünlerin raflara dizilmesi, paketlenmesi ve barkotlanması gönüllü kişiler tarafından yapılmaktadır.

Sizlerde diğer insanların hayatında farklılık yaratmak, çevrenizdeki insanları daha iyi tanımak için gönüllü olabilirsiniz.

Aileler isterlerse muhtarlığa, kaymakamlığa ve derneğe başvurarak yardım alabilirler.Şu ana kadar 3500 aileye destek olunmuştur.

Pembe Kariyer ailesi olarak da umuyoruz ki, daha bir çok ilçede Gıda Bankaları kurulur ve dayanışma örnekleri artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir