GÜNEŞ MİSALİ

Tekrar bir seçim arifesindeyiz. Toplumun yarısını oluşturan kadınların, bu seçimde de siyasette yeterince yer alabilecekler mi sorusuyla yeniden karşı karşıyayız.

1930’dan bu yana seçme ve seçilme hakkı olan kadınlarımızın bugüne kadar seçilme hakkı gasp edilmiş durumdadır.

Cumhuriyet’ten bu yana Meclis’te kadın milletvekili oranı ilk defa son seçimde % 18’lere ulaşmıştır. Bu artış olumludur ama yeterli değildir. Kadın temsili, demokrasinin kalitesini gösterir. Bu yüzden parti liderlerimizden daha çok kadın aday çıkarmalarını bekliyoruz. Tabii bunun için parti tüzüklerinde değişiklik yapmak gerekiyor. Çünkü kadın sorunlarının diğer memleket meselelerinin altında ezilmesini istemiyoruz.

Savaşta, barışta eşiyle her türlü güçlüğe katlanan kadınlarımız artık eş ve anne rolüyle yetinmek istemiyor. Kadın bakış açısını siyasete yansıtıp, cinsel kimliği dışında da varlığını göstermek istiyor.

Partilerin seçim sürecinde itici güç olarak gördüğü kadınlarımıza, gerçek siyasette yeterince söz sahibi olma yetkisi verilmektedir.

Siyaset hassasiyet gerektiren bir bilimdir. Bence kadınlarımız, erkeklere oranla daha hassas ve detaycıdır. Kadın istihdamı, kadına yönelik şiddet ve çocuk gelinler gibi kadına ait sorunları, ancak siyasette aktif rol alan kadınlarımız sayesinde çözebiliriz.

Bugüne kadar siyasetçiler sorunlarımızı kadın-erkek eşitliği üzerinden değerlendirdiler. Oysa olaya kadın ve erkek olarak değil, bir birey olarak bakılmalıdır ki sorunlar daha kolay anlaşabilsin. Böylece siyasetteki bireyler eşitliği, diğer alanlarda eşitliğin sağlanmasını kolaylaştıracaktır.

Bir güneş misali olan kadınlarımız, içimizdeki karanlığı aydınlatıp, bir arada dayanışmayla daha iyi geleceklere kavuşmamızı  sağlayacaktır. Bunun için kadına sonuna kadar destek olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir