Dünyadaki Kaynaklar Tükeniyor…

‘Her Fırsatta Geri Dönüşüm’ diyoruz.

Dünyada ve ülkemizde 18-24 Nisan arası Dünya Geri Dönüşüm Haftası olarak kutlanıyor.

Yaşadığımız doğaya karşı bazı sorumluluklar almanın önemini anlamanın tam da zamanı. Yoksa gelecek nesiller için tüketecek hiçbir şey kalmayacak. Artık tüm dünya milletleri geri dönüşümün öneminin farkına varmaya başladı.

2013’ten beri giysi geri dönüştüren H&M, daha geniş kitlelere ulaşabilmek ve geri dönüşümün farkındalığının artması için bir sosyal sorumluluk projesi başlattı.

Vazgeçtiğiniz hiçbir şey ‘çöp değil’ diye tüm dünyaya seslenen H&M,çöpe atmayı düşündüğünüz her türlü tekstil(kıyafet, çorap, perde vs.) ürünlerini topluyor. Bunun için siz de en yakın H&M mağazalarına eşyalarınızı götürebilirsiniz. Böylece sizin de doğayı korumak adına bir faydanız olur.

Sürdürülebilir bir moda geleceklerinin olmasını isteyen H&M herkesi doğaya karşı sorumluluk sahibi olmaya davet ediyor.50 sene sonra aynı hızla kıyafet alabilmemiz için dünyaya bunu üretecek şeyler bırakılması gerektiğini vurguluyor.

Yetkililer, bir kilo kıyafet geri dönüştürüldüğünde 6 ton su tasarrufu sağlandığını söylüyor. Çünkü pamuk yetiştirmek için çok fazla su kullanılıyor. 2013’ten bu yana 28 bin ton tekstil toplanmış. Yani toplamda 168 bin ton su tasarruf edilmiş oluyor. Su tasarrufu dışında projeden elde edilen gelirin bir kısmı sosyal sorumluluk projelerine gidiyor. Bunun Türkiye’deki örneği Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği…

‘Her Fırsatta Geri Dönüşüm’ projesinin hedefi daha fazla giysi toplamak. Ayrıca mağazalara eski giysi götürenlere sembolik olarak hediye çeki de veriliyor.

Umuyoruz ki bu ve bunun gibi projelerle farkındalıklar artar ve doğayı korumaya daha fazla önem verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir