Bal Arıları Mühendislikle Tanışıyor

Bal Arıları Mühendislikle Tanışıyor

FORD OTOSAN, Türkiye genelindeki  81 lisede eğitim gören kız çocuklarının mühendis olmaları için bir proje başlattı.

‘Bal Arıları Mühendis Oluyor’ projesi, daha fazla kadın mühendisi Türk sanayisine kazandırmayı amaçlıyor.

‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Desteklemek’ fikriyle proje başlatan Ford Otosan, Milli Eğitim Bakanlığı ve Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’yle işbirliği içerisinde çalışmalarına devam ediyor.

Projeyi destekleyen Uçan Süpürge Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selen Doğan, ‘Ayrımcılığın en çok yaşandığı alanlardan biri de mühendislerin istihdam edildiği sektörler’ olduğunu belirtti.

‘Bal Arıları Mühendis Oluyor’ projesi 24 ay sürecek.Proje süresince sadece öğrencilere değil öğretmenlere ve öğrencilerin ailelerine de mühendislik mesleği tanıtılacak.

Ford Otosan’ın bünyesindeki mühendislerin rol mannequin olarak destek vermeleri ile bilinçlendirme çalışmaları gerçekleşecek.

Projenin saha uygulaması için, Uçan Süpürge Toplumsal Cinsiyet uzmanları, psikolojik rehberlik uzmanları, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Ford bayileri destek verecek.

2 yıl boyunca farkındalık eğitimleri ile sürecek olan projenin devamında üniversitelerde mühendislik bölümlerini tercih eden kız öğrencilere FORD OTOSAN’da staj imkanı da sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir